Ktož jsú Boží deskovkáři?

Žižkov. Místo, které žádný zahraniční turista dobrovolně nenavštíví. Leda by se mu splašila koloběžka. 🛴 Trdelník si tu nekoupíte a jedna z místních významných staveb vypadá jako přebytečná součást programu Apollo. 🚀 A když se místním hodně znelíbíte, postaví vám jen tak z plezíru přes cestu vozovou hradbu. Drsná to část Prahy.

Najednou koukám, kde jsem!

A přesto, nebo právě proto, se na jeden víkend v roce sjíždí nejstatečnější deskovkáři, aby přijali podobojí a stali se pravověrnými husity! Ve jménu kostky a karty! A kalicha!

Řeč je samozřejmě o festivalu Žižcon, který minulý víkend úspěšně proběhl. Lokální patrioti snad odpustí poněkud barvitý úvod, ale chtěl jsem udělat trochu antré tomuto veskrze komornímu conu deskových a rolových her. Letos to byl můj třetí ročník. A musím říct, že zatím zcela nejintenzivnější. Celý čtyřdenní fest jsem se neflákal, cedil krev (více o mém hrdinném patečním obětování později 😂), ale hlavně hrál, co se do mě vešlo. 🎲🎲🎲

Pokud jsem vás nalákal na další čtení a ve vašem srdci vzplál oheň pro zážitky nad dobrou deskovkou, je na čase zajít na web www.zizcon.cz a dozvědět se pár základních informací. Kromě zábavy má Žižcon i charitativní rozměr. Veškerý výtěžek jde na aktivity spojené s kostelem.

A teď pár slov k organizaci. Festival jako takový se zaměřuje především na:   

  • Deskovkáře 🎲
  • RPG sekci (ne opravdu nejde o bazar s ruskou vojenskou technikou) 💣
  • LARP ⚔️
  • Přednášky + turnaje (překvapivě a většinově o deskovkách) 📚😁
Kostel, ve kterém se festival odehrává…

Hodlám se věnovat jen prvnímu zmíněnému bodu, protože k RPG (Role-playing game) a LARPum jsem se úplně v životě nepropracoval. 🙄 Deskovkový program se během trvání festivalu (od čtvrtka do neděle) dělí na vedené hraní a volné hraní. Zastavím se hned u prvního z nich. Vedené hraní je, alespoň pro mě, nejvíce důležité. Vypravěči nebo také jinak uvaděči (podmnožina organizátorů v místním slangu zvaných „ORGOVÉ“) jsou do jednoho zapálení hráči, kteří v rámci jednotlivých aktivit vysvětlí a naučí hrát konkrétní deskovku. Zájemce se musí přihlásit poměrně s předstihem na daný den a hodinu (vyplatí se sledovat cca měsíc před festivalem FB organizátorů). Pak stačí jen dorazit a deskovku si užít. Často je to unikátní příležitost si dopředu vyzkoušet něco, co by mě mohlo bavit (zvláště pokud uvažuji o koupi). Druhým důvodem může být, že si chci vyzkoušet nějaký dražší kousek, který vám manželka jako výdaj kategorie „nezbytné“ určitě neschválí. 🤑 Kromě vedeného hraní je již zmiňované hraní volné. Najít si spoluhráče na místě není vůbec náročné. Počet lidí a dynamika festivalu to umožňuje. Navíc je slušná pravděpodobnost hrané hry i vyhrát v sytému play-and-win.

CONAN — Krásný příklad deskovky, kterou si rádi zahrajete, ale její nákup si opravdu rozmyslíte…

Recenze — PRO A PROTI

Tak a teď byste měli mít o festivalu stejně jasno, jako křižák, když se jeho helma potká s palcátem. Musím se přiznat, že dlouho jsem přemýšlel, jakou formou své zážitky a dojmy zaznamenám. První mě celkem pochopitelně napadla recenze. A co mě k té kacířské myšlence vlastně dovedlo? Ze začátku jsem byl k letošnímu ročníku kritický.  Je tu prostě pár věcí, co mě na Žižconu štve a některé drobnosti i vysloveně vadí. 🤔 Ale pak jsem si uvědomil, že recenze jsou vděčné asi tak jako nekrology, epitafy, pamflety a nepřeberné množství dalších nedoceněných žánrů spolu s jejich opovrhovanými autory. 🙃

A co nakonec definitivně rozpustilo moje zapálené odhodlání být smějící se bestií? Hlavně velké osobní nasazení a ochota organizátorů v průběhu celé akce. Na první pohled jsou sehraná parta, která s láskou odmaká celý festival ve prospěch návštěvníků. I když není vše dokonalé, jednoduše jim pár detailů prominete, když v jedenáct večer sedí u vás a vysvětlují vám nadšeně ten den už nekolikátou hru. 😉

Očima fanouška

Takže recenze to určitě nebude, spíš jen takové shrnutí očima fanouška. A určitě i podporovatele.  Snažím se festival propagovat se stejným zapálením, jako sám mistr reformaci církve. Navíc Žižcon je mojí zatím první pravidelnou deskoherní akcí, takže se necítím ani fundovaný srovnávat. Příští dny budu zveřejňovat krátkou retrospektivu jednotlivých dnů. Vycházet budu především ze svých nelicencovaných a subjektivních zážitků. Snad tím autenticky zprostředkuji atmosféru této zcela jistě unikátní akce. V závěrečném příspěvku, pak festival shrnu (s náznakem lehké kritiky) a pokusím se vytvořit určité doporučení, jak si festival v příštích letech co nejvíce užít.

Takže bratři ve zbrani ‑zatím čus Hus! Váš WGA.

2 Comments

  1. Tenhle festival miluju uz od prvniho rocniku. Zadne nedostatky jsem zatim neobjevila, tak jsem zvedava co ti vadi. Organizatori to maji super zmaknute. A opravdu delaji co mohou ku spokojenosti vsech myslim, ze kolikrat i nad miru povinnosti.
    Jidlo, piti a zabava zajistena. Pro otrle myslim i moznost se na miste vyspat.

    • Ahoj, dík za komentář… 😉 Žižcon mám moc rád a pár drobností, které mi vadí jsou spíše technického rázu. Například web není úplně aktualizovaný (někdy se aktualizuje až úplně těsně před festivalem — což je trochu pozdě, normálně se akce promují třeba i půlrok dopředu). Jídlo a pití je super, ale chyběla mi např. točená limonáda. Ale jak říkám, jsou to jen drobnosti, trochu se o tom ještě rozepíšu v samostatném článku.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.